Ostroga piętowa leczenie Warszawa

Ostroga piętowa leczenie. Ostroga piętowa dotyczy nie tylko osób starszych,

ale doskwiera również i młodym, niezależnie od prowadzonego trybu życia. Pojawiający się ból w okolicy pięty ogranicza stanie, chodzenie czy bieganie. Powstaje na skutek nadmiernego rozciągania więzadła stopy (powięzi podeszwowej), co prowadzi do koślawienia pięty, np. w wyniku noszenia niestabilnego obuwia. Może pojawić się także przy dużym obciążeniu przedniej części stopy podczas uprawiania np. tenisa czy siatkówki. Przyczynia się do tego również otyłość. Nieleczony stan zapalny prowadzi do złogów wapiennych, czego konsekwencją są narośla na spodzie stopy nazywane ostrogą.

Ostroga piętowa leczenie. Leczenie ostrogi polega nie tylko na leczeniu wyrostka kostnego, uwidocznionego na zdjęciu RTG, ale i stanu zapalnego rozcięgna podeszwowego. Ostroga piętowa stwarza problemy z chodzeniem oraz np. wiązaniem butów. Gdy stan zapalny więzadła stopy jest silny, normalne funkcjonowanie jest niemożliwe. Pierwszym etapem leczenia jest wizyta u lekarza ortopedy, który zbierając wywiad i badając palpacyjnie stopę, lokalizuje faktycznie źródło bólu. W przypadku ostrogi piętowej jest to okolica środka pięty. Terapia w ostrodze piętowej obejmuje założenie specjalistycznych wkładek amortyzujących piętę, najlepiej żelowych, używanie wkładek korekcyjnych, zmiana obuwia na buty o niskim obcasie oraz z amortyzującą podeszwą, przyjmowanie leków przeciwzapalnych, zastosowanie fizykoterapii, np. laseroterapii, ultradźwięków, w tym terapii falą uderzeniową oraz ćwiczeń z zakresu kinezyterapii. Kinezyterapię stosuje się celem rozciągnięcia i wzmocnienia odpowiednich mięśni oraz zniwelowania negatywnych czynników zakłócających prawidłowe funkcjonowanie stopy. Najczęściej stosowanymi zabiegami fizykalnymi jest laseroterapia niskoenergetyczna oraz sonoterapia.

Najnowszą metodą leczenia ostrogi piętowej jest terapia falą uderzeniową.

Promieniowanie laserowe to fala elektromagnetyczna związana z wytworzeniem energii oraz z wzajemnym oddziaływaniem promieniowania z materią, czyli ośrodkiem aktywnym. Sonoterapia wykorzystuje efekt cieplny i mechaniczny. Ciepło powstające w tkankach powoduje m.in. wzrost przemiany energii, wzmożenie aktywności enzymów, zmiany w przewodnictwie nerwowym, zwiększenie rozciągliwości włókien kolagenowych, zmniejsza się sztywność stawów, dochodzi do uśmierzania bólu. Niekiedy stosuje się zabiegi terapii manualnej (specjalistyczny masaż stóp) oraz zakłada szynę (ortezę), głównie na noc. Skutecznym jest tzw. taping (opatrunki z plastrów). Aby wyleczyć ostrogę piętową, trzeba czekać na efekty nawet rok. Jak pokazują statystyki, leczenie jest skuteczne aż w 90%. Jeżeli powyższe działania nie przynoszą skutku, stosuje się zastrzyk z leku miejscowo znieczulającego oraz ze sterydu. W ostatnich latach zaczęto stosować terapię osoczem bogato-płytkowym. Niekiedy zaleca się operację polegającą na wycięciu bolesnej zmiany. Ostroga piętowa niestety powraca, dlatego też należy istotnie zastosować się do rad ortopedy, nosić obuwie na podeszwie elastycznej, wykonywać zalecone ćwiczenia stóp, zredukować nadmierną wagę ciała. Leczenie ostrogi piętowej to proces długotrwały i bardzo skomplikowany. Najlepsze efekty przynosi terapia skojarzeniowa, połączenie elementów fizykoterapii, kinezyterapii oraz innych dziedzin dla uzyskania najlepszych wyników. Metodami uzupełniającymi w leczeniu ostrogi piętowej są wkładki do butów, podpiętki odciążające bolesne tkanki, zapobiegają zaburzeniom funkcji stopy, absorbują energię uderzeniową pięty o podłoże. Stosuje się również sprinty (szyny), celem rozciągnięcia powięzi podeszwowej. Podsumowując ostroga piętowa to przypadłość, która dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i to niestety w różnym wieku. Jej leczenie opiera się na usunięciu narośli kostnej, jak i również usuwaniu i zmniejszeniu objawów bólowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *