Nadpobudliwość psychoruchowa. Podstawowe objawy ADHD

ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej najczęściej diagnozowany jest u dzieci w wieku od 5. roku życia. Jakie objawy mogą wskazywać na tego typu dolegliwość?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, inaczej określany jako Attention Deficit Hyperactivity Disorder, czyli w skrócie ADHD jest dolegliwością dotykającą najczęściej dzieci, lecz również diagnozowaną w mniejszym stopniu u osób dorosłych.

Objawy ADHD – na co zwrócić uwagę?

Dzisiaj świadomość związana z ADHD jest znacznie większa niż przed laty. Objawy towarzyszące tej właśnie dolegliwości nie są traktowane już jako przykład bycia niegrzecznym, na co z pozoru mogą wskazywać, ale jako symptomy wymagające dalszej diagnostyki oraz odpowiedniej terapii.

Wśród podstawowych objawów nadpobudliwości psychoruchowej znajdują się między innymi:

  • duża impulsywność w działaniu
  • brak możliwości skupienia uwagi przez dłuższy czas
  • trudności z podążaniem za wyznaczonymi schematami
  • duża ruchliwość – potrzeba pozostawania w ruchu
  • nadmierna emocjonalność, na przykład wybuchy złości

Warto jednocześnie wskazać, że osoby, u których diagnozuje się tę dolegliwość, często są bardzo kreatywne, inteligentne, empatyczne. Niemniej jednak ze względu na swoje standardowe zachowanie dzieci i dorośli z ADHD często nie są pozytywnie odbierani.

W związku z tym konieczne jest zwrócenie się po pomoc do specjalistów, którzy wiedzą, jak diagnozować i leczyć nadpobudliwość Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie jest to możliwe.

Warszawa – kompleksowa diagnostyka ADHD

W Warszawie działa wiele ośrodków zajmujących się świadczeniem kompleksowych usług psychologicznych, psychoterapeutycznych, a także gabinetów psychiatrycznych, w których można skorzystać z kompleksowego wsparcia w ramach różnych dolegliwości – także u dzieci i młodzieży.

Diagnostyka wymaga w tym przypadku współpracy paru specjalistów – poza psychologiem i psychiatrą może być to pediatra oraz neurolog. Również towarzyszy jej bardzo dokładny wywiad przeprowadzony z rodzicami dziecka. Podczas diagnostyki pacjent wykonuje odpowiednie testy, których celem jest przeprowadzenie jego oceny intelektualnej, koordynacji ruchowej, poziomu emocjonalności.

Gdy chodzi o ADHD, nadpobudliwość Warszawa jest również bardzo dobrym kierunkiem. To właśnie w tym mieście do dyspozycji pacjentów są jedni z najbardziej renomowanych specjalistów w dziedzinie diagnostyki oraz terapii ADHD u dzieci oraz u dorosłych.

Wobec tego wtedy, gdy zauważane są objawy mogące wskazywać na ADHD, warto zdecydować się jak najszybciej na diagnostykę w tym właśnie kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *