Jaka antykoncepcje stosować ?

Najlepsza antykoncepcja.

Błędnie się słyszy, że kobieta nie zajdzie w ciążę, jeżeli jest to pierwszy jej stosunek, ona lub jej parter nie osiągnął orgazmu, jeśli mężczyzna wyprowadził członek z pochwy przed wytryskiem (stosunek przerywany), jeśli kobieta odbywa stosunek płciowy w czasie miesiączkowania, jeśli karmi piersią, jeśli bezpośrednio po stosunku płciowym wymyje pochwę, jeśli po stosunku skacze, jeśli stosunek płciowy odbywa się na stojąco. Nic błędnego. Odbycie stosunku płciowego bez zabezpieczenia i nie zajście w ciąże jest to niemożliwe. Która metoda antykoncepcyjna jest najlepsza? Istnieje wiele metod antykoncepcji. Należy wybrać najodpowiedniejszą dla siebie, kontaktując się oczywiście z lekarzem ginekologiem. Skuteczność metod antykoncepcji podawana jest za pomocą wskaźnika Pearla. Im wyższy tym niezawodność danej metody antykoncepcyjnej wzrasta.

Najlepsza antykoncepcja. Metody antykoncepcji dzieli się na: „metody pierwszego wyboru” – najbardziej skuteczne oraz „metody drugiego wyboru”.

Do metod pierwszego wyboru zalicza się:

  1. Hormonalne środki antykoncepcyjne:
  2. Doustne środki (tabletki) antykoncepcyjne w postaci:

– złożonej tabletki zawierającej dwa hormony: estrogen i progesteron, hamujące owulację. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,1 – 1, co oznacza, że są one w 99% skuteczne,

– tabletki zawierającej tylko progesteron (minitabletka), zagęszczające śluz szyjki macicy, celem zablokowania przedostania się plemników do komórki jajowej. Wskaźnik Pearla wynosi od 0,8 do 3, oznacza to, że do 3 ze 100 kobiet rocznie mimo stosowania metody antykoncepcyjnej zachodzi w ciążę.

  1. Plastry hormonalne są cienkimi plastrami zawierającymi estrogen i progesteron, zapobiegające wystąpienie owulacji. Wskaźnik Pearla wynosi 0,9 – są więc skuteczne w 99%.
  2. Krążek dopochwowy jest giętym krążkiem wykonanym z tworzywa sztucznego, zawierającym hormony estrogen i progesteron o średnicy około 5,4 cm i grubość 4 mm. Ściśnięty krążek wprowadza się do pochwy na 3 tygodnie. Wskaźnik Pearla wynosi 1,18, oznacza to, że rocznie około 12 na 1000 kobiet stosując krążek dopochwowy, zachodzi w ciążę.
  3. Implanty hormonalne – jest to elastyczna rurka, wszczepiona bezpośrednio pod skórę ramienia. Uwalniając hormon progesteron do krwi, hamuje dotarcie plemnikom do komórki jajowej. Wskaźnik Pearla wynosi mniej niż 0,1 – oznacza to, że rocznie mniej niż 1 na 1000 kobiet stosując implant hormonalny, zachodzi w ciążę.
  4. Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna (spirala hormonalna) – jest małym wyrobem z tworzywa sztucznego w kształcie litery T, zawierającym hormon progesteron, wstrzymujący plemniki przed dotarciem do komórki jajowej. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi 0,2 – co oznacza, że spirala zapewnia ochronę w ponad 99%.
  5. Niehormonalne metody antykoncepcji:
  6. Wkładka wewnątrzmaciczna – „Spirala” – jest to mały, wykonany z tworzywa sztuczny pręcik w kształcie litery T z cienkim miedzianym drucikiem, zapobiega zetknięciu się plemników z komórką jajową. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi od 0,5 do 2,7, tzn. że około 2 na 100 kobiet rocznie zachodzi w ciążę.

Metody drugiego wyboru:

  1. Prezerwatywy – są barierą w „spotkaniu” się plemników z komórką jajową, wykonane z cienkiego lateksu (gumy) lub poliuretanu, niektóre zawierają środki plemnikobójcze. Wskaźnik Pearla dla prezerwatywy wynosi 2-12 – co oznacza, że do 12 na 100 kobiet może zajść w ciążę każdego roku.
  2. Diafragmy (krążki dopochwowe) i kapturki – wprowadza się je do pochwy i pokrywa szyjką macicy. Wskaźnik Pearla wynosi 12-20 (bez środków plemnikobójczych) lub 4-10 (jeśli stosuje się środki plemnikobójcze). Są to metody o umiarkowanej skuteczności, tzn. że 20 na 100 kobiet zachodzi w ciążę w ciągu roku.

Każda z metod nie gwarantuje 100% bezpieczeństwa, więc w celu uzyskania większej skuteczności antykoncepcji należy łączyć niektóre metody, np. stosować globulki razem z prezerwatywą lub metody naturalne z mechanicznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *